Aktualności


Wakacje

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim wakacje! 28 czerwca to ostatni dzień w szkole. To okres najbardziej lubiany przez dzieci i młodzież. W tym czasie można jeździć na wczasy, kolonie, różne wycieczki, odwiedzać krewnych. Dzieci odpoczywają po długim roku szkolnym i odsypiają nieprzespane noce. Większość młodzieży wybiera się na obozy, a niektórzy wolą jeździć z rodziną za granicę. Dużo osób preferuje wycieczki rowerowe i spacery, spotkania ze znajomymi. Niektórzy czytają książki, oglądają filmy, grają
w gry komputerowe i spędzają czas na świeżym powietrzu.

źródło
Nikola Hodur i Martyna Kopacz

Pierwszy dzień wakacji

Pierwszy dzień długo oczekiwanych wakacji dla uczniów jest najszczęśliwszym dniem roku (no może oprócz urodzin). Każdy z nas zaczyna jeździć na baseny, spotykać się ze swoimi przyjaciółmi. Nie musimy się uczyć, robić zadań, martwić się, czy z ostatniego sprawdzianu nie dostaniemy kolejnej pały i możemy sobie wreszcie odpocząć od szkoły.  Wybieramy się na różne wycieczki- bliższe i dalsze oraz na wczasy. Odpoczywamy, bawimy się i pływamy- słowem raj na ziemi.  

Nikola Waligóra

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach
w tym samym dniu
i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych
i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce i w krajach byłego bloku socjalistycznego, święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca. Większości z nas dzień ten kojarzy się zwykle z luźniejszym okresem w szkole
i całą masą prezentów. To czas radosnej zabawy, kojarzonej wszędzie i bez wyjątku z przywilejem młodego wieku. Jednak są kraje, w których dzień ten obchodzi się w sposób szczególny, nie tylko bawiąc się, ale też (a może przede wszystkim) nawiązując do wielowiekowej tradycji i hołdując jej.


źródło


Conchita Wurts – prawidłowo Thomas Neuwirth

Urodzony 6 listopada 1988r w Gmunden – austriacki wokalista wykonujący muzykę pop,soul R&B, jazz.
Od 2011r występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurts.
Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”
Jej pseudonim jak i wygląd wzbudził duże kontrowersje wśród internautów.
Thomas Neuwirth – jako Conchita Wurst po metamorfozie. 


Thomas Neuwirth przed metamorfozą.

Wiktoria Bogacz

Eurowizja 2014 

Przez dwa lata Polska nie uczestniczyła w corocznej Eurowizji. W tym roku jednak zdecydowaliśmy się wystąpić. Reprezentowali nas Donatan-Cleo w utworze ,,My, Słowianie”. Piosenka stała się w Polsce wielkim hitem i doczekała się wielu przeróbek. Pierwszy półfinał Eurowizji w Kopenhadze odbył się 6 maja. Na jednej scenie zmierzyło się ze sobą 16 krajów, do finału dostało się tylko 10 krajów. Kolejny - w czwartek (8 maja) okazał się istotny dla nas. Nasz kraj musiał zmierzyć się z 14 innymi. W ścisłym finale oprócz dwudziestu półfinalistów pojawiły się stale występujące na festiwalu państwa. Tutaj możecie sobie przypomnieć ich utwory:


Do finału Eurowizji 2014 dostali się po 6 maja (pierwsze półfinały):
Armenia - Aram MP3, Not Alone
Azerbejdżan - Dilara Kazimova, Star a Fire
Czarnogóra - Sergej Ćetković, Moj svijet
Holandia - The Common Linnets, Calm After the Storm
Islandia - Pollaponk, No Prejudice
Rosja - Tolmachevy Sisters, Shine
San Marino - Valentina Monetta, Maybe (Forse)
Szwecja - Sanna Nielsen, Undo
Ukraina - Mariya Yaremchuk, Tick-Tock
Węgry - András Kállay-Saunders, Running

Eurowizja 2014 - do finału nie dostali się:
Albania - Hersi, One Night’s Anger
Belgia - Axel Hirsoux, Mother
Estonia - Tanja, Amazing
Łotwa - Aarzemnieki, Cake to BakeMołdawia  
Występ naszych reprezentantów uważa się za sukces –plasując się na 14. miejscu, zdobyli najwyższe miejsce po Edycie Górniak i zespole Ich Troje.
 Pierwsze miejsce zajął austriacki wykonawca, ukrywający się pod pseudonimem Conchita Wurst.

Natalia Zagórska
 >>Link<< 


Duet Cleo&Donatan


Donatan, właściwie Witold Czamara (ur. 2 września 1984 w Krakowie) – polski muzyk, producent muzyczny i inżynier dźwięku. Wraz z Teką współtworzy duet producencki RafPak.

Cleo, właściwie Joanna Klepko (ur. 25 czerwca 1983 w Warszawie) – polska piosenkarka i autorka tekstów.

Razem tworzą zgrany zespół, który utworzył bardzo pozytywne piosenki. Najnowsza to ,,Slavic girls remixes” , ,,Cicha woda”, ale najbardziej charakterystyczna piosenka to ,, My Słowianie ‘’.


Martyna Prusak


Quiz z okazji konstytucji 3 maja

W naszej szkole  odbył się quiz historyczny, w którym dwóch przedstawicieli każdej klasy rywalizowało
w konkursie. Uczestnicy odpowiadali na mnóstwo, trudnych  pytań związanych z samą konstytucją,
ale również z wydarzeniami z końca XVIII w., np. Powstaniem Kościuszkowskim, początkami teatru
w Polsce. Całą zabawę zorganizowała klasa 5 a i b. Jak można się było spodziewać, wygrała klasa 2 gimnazjum, której reprezentanci znani są ze zwycięstw w różnych konkursach historycznych. Publiczność pomagała przedstawicielom swoim klas i bardzo emocjonalnie uczestniczyła w quizie. Pytania były na poziomie gimnazjum, więc nikogo nie zdziwił fakt, że pierwsze 3 miejsca zajęły klasy od 1-3 gimnazjum.

 Milena Wojda

Śmigus Dyngus 

(znany także jako: Lany Poniedziałek, dyngus, śmigus) – Jest obchodzony w tym roku 9 kwietnia. To zwyczaj związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Początkowo wiązał się z obrzędami wyrażającymi radość praktykowanymi po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Polegał m. in. na oblewaniu dam wodą, czemu towarzyszyło ich chłostanie. Dzisiaj zwykle polega na oblewaniu innych wodą. Współcześnie Śmigus-Dyngus jest zabawą o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji, wodą oblewani są wszyscy bez wyjątków. Zwyczaj jest praktykowany w taki sposób, że polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W ten sposób spopularyzował się mocno również w USA wśród społeczności polskiej. Dziś dla dzieci zostały upowszechnione specjalne gadżety służące do oblewania wodą. W niektórych regionach stosuje się perfumy lub wodę kolońską. Ja na przykład lubię mieć przygotowane wiadro pełne wody i oblać kogoś z rodziny przez okno. Niekiedy też wstaję rano, robię dziurkę w butelce z wodą i po prostu oblewam nią rodzinę 

Martyna Prusak



Wielkanoc

Znaczenie teologiczne

Według nauczania prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tajemnica Wielkanocy nierozdzielnie związana jest z tajemnicą Wielkiego Piątku. Cały Kościół najpierw umiera, ukrzyżowany jest
z Chrystusem, aby z nim zmartwychwstać. Prawosławie celebruje Paschę (Wielkanoc) w ciągłości
z Kościołem pierwszych wieków i jest ona w centrum jego wiary i kultu. Wokół zwycięstwa Chrystusa
nad śmiercią, skupia się cała liturgia i cała teologia prawosławna. Zwycięstwo Chrystusa rozumiane jest jako duchowo urzeczywistniające się w każdym pokoleniu:

Tak, Chrystus zmartwychwstały powoduje, że i my powstajemy z martwych, gdyż On nosi w sobie pełne człowieczeństwo, On, Niepodzielny, czyste istnienie w komunii. "Wczoraj byłem ukrzyżowany
z Chrystusem", głoszą jutrznie paschalne, "dziś z Nim jestem wyniesiony do chwały. Wczoraj byłem umarły z Nim, dziś łączę się z Jego Zmartwychwstaniem; wczoraj z Nim byłem pogrzebany, dziś wraz z Nim budzę się ze snu śmierci". Śmierć biologiczna i wszystkie śmierci cząstkowe, które ją poprzedzają i tragicznie wytyczają nasze losy, od tej pory stają się już tylko przejściami, "paschami" w dosłownym znaczeniu tego słowa, przejściami, poprzez które zmartwychwstanie ogarnia nas na miarę naszej wiary, ponieważ śmierć duchowa, która je otacza, i którą one symbolizują, zostaje od tej pory unicestwiona.

W tym roku Wielkanoc obchodzimy 20 kwietnia. Każdy z nas inaczej świętuje ten dzień. Najpierw
w Wielką Sobotę idzie się poświęcić pokarm, a następnego dnia zaczynamy od uroczystego śniadania. Mnie Wielkanoc kojarzy się z królikiem, pisankami i kurczątkami. 






Dzień Ziemi

Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi – akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Obchodzony jest 20 lub 21 marca.
Organizatorzy tego dnia mają na celu uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest nasz ekosystem. 
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970r przez burmistrza San Francisco – Josepha Alioto.
Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się za żelazną kurtyną. Inicjatorem tego święta w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990 r. na czele sztabu ekologów. Pierwsze obchody odbyły się w Warszawie w 1990 r. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych.
Światowy Dzień Ziemi 2014 będzie częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”
Festyn finałowy pod tym samym hasłem odbędzie się 27.04.14r.


Wiktoria  Bogacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz